Chrapanie i bezdech senny

Częstą przyczyną chrapania obok dużej nadwagi są wady zgryzu polegające na dotylnym położeniu żuchwy. Wadliwe położenie żuchwy powoduje nieprawidłowy przepływ powietrza co manifestuje się akustycznym efektem (chrapaniem) to z kolei prowadzi do bezdechu sennego.
Bezdech senny to poważne zaburzenie zdrowia . Polega ono na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Jest coraz więcej dowodów na to, że chroniczny bezdech senny występuje rodzinnie i związany jest ze zwiększoną podatnością na choroby oraz śmiertelnością.
W wielu przypadkach pomoc może przynieść leczenie za pomocą aparatu przeciw chrapaniu zakładanego na noc . Aparat wysuwa żuchwę do przodu co usprawnia proces oddychania i nie ma efektu chrapania i bezdechu sennego .